Ogrzewanie domu – kilka dobry rad


Centralne ogrzewanie / piątek, 9 lutego, 2018

Ogrzewanie domu – jak to dobrze zrobić?

Przy budowie domu sposób jego ogrzewania, to jeden z najważniejszych wyborów jakich musimy dokonać. Wiąże się on nie tylko z późniejszym komfortem użytkowania, ale przede wszystkim ma także wpływ na to jak wysokie będą rachunki. Instalacja grzewcza zastosowana w domu powinna także spełniać wszelkie wymagania oraz normy bezpieczeństwa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz częściej zwracamy także uwagę na to, czy sposób ogrzewania jest ekologiczny i nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nieustannie podnoszony jest alarm dotyczący zanieczyszczenia powietrza smogiem wydobywającym się z kominów. Niestety jest to efekt spalania paliw, które w tym procesie emitują dużą dawkę CO2. Zatem jak ogrzać dom, aby uniknąć emisji szkodliwych substancji do atmosfery? Na szczęście obecnie na ryku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, dzięki którym można w prosty, tani i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu.

Pompy ciepła

Na przestrzeni kilku ostatnich kilku lat bardzo popularnym rozwiązaniem stały się pompy ciepła. Działanie takiego urządzenia polega na przetworzeniu energii pochodzącej z gruntu, powietrza czy wody w ciepło, którym będą ogrzewane pomieszczenia. Zastosowanie to ma wiele zalet. Do najgłówniejszych z nich należy to, że przy tym sposobie ogrzewania nie ma emisji żadnych szkodliwych pyłów czy zanieczyszczeń, a co za tym idzie jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Ważne jest także to, że pompa ciepła nie wymaga użycia żadnego rodzaju paliwa, jest zatem bardzo tanie w utrzymaniu. Ta zaleta rekompensuje zatem koszt urządzenia, którego ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Zakup pompy oraz wykonanie odpowiedniej instalacji jest zatem sporym wydatkiem, jednak później praca oraz obsługa urządzenia ogranicza się jedynie do niewielkiego zużycia prądu. Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Kotły kondensacyjne

Drugim, bardzo popularnym rozwiązaniem są powszechnie stosowane energooszczędne kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Są to nowoczesne urządzenia zasilane gazem ziemnym lub olejem opałowym. Jednak to drugie rozwiązanie staje się już coraz mniej opłacalne i coraz rzadziej stosowane z powodu rosnących kosztów oleju opałowego, oraz konieczności stałej kontroli urządzenia. Gazowe kotły kondensacyjne są rozwiązaniem ekonomicznym i wygodnym stosowanym do ogrzewania wody oraz emisji ciepła z wykorzystaniem gazu ziemnego. Nowoczesne kotły, dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań kontrolujących mogą automatycznie rozpoznawać rodzaj zastosowanego gazu, oraz dopasować pracę do jego zmieniającej się jakości. Kotły pobierają powietrze do spalania praktycznie z dowolnego miejsca, nie emitują zapachu , ani żadnych substancji szkodliwych lub toksycznych. Jest to ich niewątpliwa zaleta, dzięki której mogą być ustawione w zasadzie w dowolnym miejscu domu. Ogrzewanie domu za pomocą gazu jest bardzo wygodne i bezpieczne.

Naturalna energia

Ostatnio coraz bardziej popularne stało się wykorzystywanie dóbr naturalnych w celu odzyskiwania lub magazynowania energii. Kolektory słoneczne bo o nich mowa to coraz bardziej powszechne zjawisko. Coraz częściej widzimy je zamontowane na dachach lub w ogrodach. Pozwalają one na wykorzystywanie darmowego promieniowania słonecznego do ogrzewania wody użytkowej. W nasze strefie klimatycznej nie jest to co prawda rozwiązanie idealne (duża ilość w roku dni, w których promieniowanie słoneczne jest bardzo słabe) jednak mimo wszystko pozwala na spore oszczędności. Kolektory słoneczne wymagają instalacji specjalnego zbiornika, w którym podgrzewana jest woda użytkowa. Działanie tego rodzaju paneli polega na zużywaniu energii słonecznej i ewentualnym uzupełnianiu jej przez kocioł grzewczy w przypadku kiedy energii jest za mało i woda nie osiąga odpowiedniej temperatury.